DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Bělení zubů

CO JE BĚLENÍ ZUBŮ A JAK PROBÍHÁWHITE profesionální LED lampa pro bělení zubů

Bělení zubů je jedním z nejjednodušších kosmetických procedur, pokud se provádí správně. Dělat to správně znamená používání správného bělicího činidla a odpovídající bělící akcelerátor. Nejpraktičtější urychlovač je LED lampa emitující studené modré světlo o vlnové délce 465 nanometrů kolem. Tato vlnová délka světla je ideální pro aktivaci peroxidu vodíku a urychluje proces bělení.

Postup je velmi jednoduchý. Bělící gel se aplikuje na zuby. Studeným modrým světlem je umístěna přímo před exponovaných zubů zákazníka a běží po dobu 15-20 minut na léčbu. Tak se obvykle provádí 1 až 3 ošetření na každého zákazníka během stejné relace, a čím více ošetření se provede, tak se získá mnohem většího a déletrvajícího efektu.

Kosmetickým bělením zubů nezískáte nikdy a nikde zuby perlově bílé, ale vždy bělší o několik stupňu k možné variantě perlově bílé. To jak a okolik budou bělejší, to opravdu záleží na mnoha faktorech.

Většina lidí bude mít skvělé výsledky, zatímco někteří budou mít méně dramatické výsledky, ale 99% lidí, kteří absolvovali bělení s našimi produkty jsou s naším systémem velmi spokojeni. Zuby některých lidí opravdu nelze bělit vůbec, jako například ty, které byly obarveny pomocí antibiotik tetracyklinu nebo fluorózu. Naučíme vás, jak rozpoznat tyto podmínky a řekneme vám, jak zvládnout tyto a mnoho dalších situací.

Hlavní rozdíly v bělení zubů světlem jsou v estetice a ceně. 

 

BĚLENÍ ZUBŮ V HISTORII

Zpočátku však lidé netoužili po bílém úsměvu, ale spíše po odbourání palčivé bolesti zubů, kterou přisuzovali právě nečistému chrupu. Prvopočátky estetické stomatologie nacházíme až v Římě, kdy starověcí Římané vynalezli metodu bělení zubů pomocí popela z ohnišť. Metoda založená na obrušování povrchových vrstev skloviny byla velmi účinná a Římané byli vzhledem svého chrupu okouzleni. Problém však nastal v momentě, kdy byly zuby neustálým obrušováním natolik oslabené, že nedokázaly čelit ani pojídání běžné stravy a záhy vypadávaly. Bohužel i dnes, po více jak dvou tisících letech, nacházíme velký počet těch, kteří v honbě za bílým úsměvem nedbají rad odborníků a pomocí šarlatánských metod a babských rad si vědomě ničí svůj chrup.

 

VÝHODY BĚLENÍ ZUBŮ

Hlavní výhodou bělení zubů je samotné odstranění flíčků, barevných skvrn, pigmentů či nevzhledného odstínu celého chrupu. Důvodů, proč vybělit zuby, existuje hned několik. Někdo si nedokáže představit lepší start do dne než s hrnkem čerstvé kávy, jiný rád popíjí červené víno či si dopřává stravu bohatou na barviva. Všechny tyto pokrmy a nápoje mohou výrazně ovlivnit barvu našich zubů, kterou nám bělení zubů je schopné redukovat. Stejně tak kuřáci nebo pracovníci v prašném prostředí mohou mít nepěkně zbarvené zuby. Pokud se procedura bělení zubů povede a klient dodržuje pokyny, jsme schopni navrátit chrupu jeho původní barvu a úsměvu záři. Pomocí současných postupů jsme schopni vybělit i dříve nemyslitelné zabarvení a vrátit člověka zpět do plnohodnotného života.

 

CO OVLIVŇUJE BARVU ZUBŮ NEJVÍCE?

Zásadní vliv na barvu našeho chrupu mají genetické dispozice. Ačkoliv to může znít jako klišé, neexistuje správná barva zubů, podobně jako neexistuje ta pravá barva pleti či vlasů. Kombinací genetických informací od matky a otce vznikne pro nás jedinečná barva chrupu, která je charakteristická svým odstínem. Ten je nejvíce patrný v krčkové oblasti, nejtmavší části zubu, kde se může každý přesvědčit o faktu, že zuby nejsou bílé. Skutečností však zůstává, že zdravý a pěkně vypadající chrup je světlý a jeho barva se blíží bílé.

Zažloutlé, šedé či jinak zbarvené zuby jsou pro svého majitele jistě horší variantou než příliš bílé zuby. Nicméně bychom se měli držet pravidla „všeho s mírou" a neuchylovat se k vysněnému ideálu smaltově bílých zubů, vídaných v televizních obrazovkách. Z estetického hlediska jsou dnes příliš bíle zuby vnímány spíše jako kvalitně zhotovené protéza než vlastní zuby.

 

BARVA ZUBŮ NENÍ JENOM BÍLÁ A ŽLUTÁ

Barva zubů je dána kombinací barev. Na povrchu zubu nalézáme průsvitnou sklovinu, pod kterou leží dentin (zubovina). Zubovina je vždy mnohem tmavší než sklovina a vzhledem k faktu, že prosvítá skrze sklovinu na povrch, zásadně určuje barvu našeho chrupu. Sklovina však může sloužit jako úložiště pigmentů a barviv, které každodenně přijímáme stravou, pitím či tabákovým kouřem, a může tak ve výsledku výrazně ovlivnit barvu zubů.

 

TETRACYKLINOVÁ ANTIBIOTIKA A FLUORIDY

Velkým problémem obzvláště doby minulé bylo podávání tetracyklinových antibiotik u dětí, kterým se právě vyvíjely stálé zuby. Tetracyklinová antibiotika byla podávaná především pro léčbu respiračních nemocí. Pokud byla užívaná dostatečně dlouho, usadila se v zubech. Lehčí forma usazování způsobila žlutohnědé flíčky, těžší forma se projevila modrošedými pruhy. Ačkoliv je dnes podávání tetracyklinových antibiotik dětem patřičně hlídáno, stále neexistuje vhodná terapie  k redukci nepatřičně zabarvených zubů pro dnes již dospělé jedince. Bělení takto poškozených zubů není vždy úspěšné.

Dalším rizikovým faktorem je nadměrný přísun fluoridů. Látka, které je ve velké míře obsažena v zubní pastě, ústních vodách či některých potravinách, může při nadměrném užívání způsobit bělavé fleky na zubech. Nicméně je tento jev málo častý a poškození zubů při správné hygieně naprosto minimální.

 

ŽIVOTNÍ STYL ZÁSADNĚ OVLIVŇUJE BARVU ZUBŮ

V neposlední řadě je potřeba zmínit odraz životního stylu na stav a barvu našeho chrupu. Každý den jíme, pijeme a plnými doušky si vychutnáváme radosti života. Pro někoho neexistuje lepší start dne než byt provoněný kávou, pro jiného je sklenka červeného vína neodmyslitelným večerním rituálem. Pravdou však je, že veškeré pochutiny i spousta běžných potravin obsahují řadu barviv a pigmentů. Již zmíněná káva, červené víno, tabákový kouř, rajská jablíčka nebo džusy mohou výrazně ovlivnit barvu našeho chrupu. Vše záleží na četnosti jejich konzumace, kvalitě ústní hygieny a kvalitě zubů. Za zbytečné považujeme zmiňovat nekvalitní ústní hygienu, která vždy vede k nevhodnému zbarvení chrupu a jeho dlouhodobému poškození. Usazeniny zubního plaku způsobují zápach z úst, žluté zuby a vznik zubního kazu.

 

VYBĚLÍME TÍM VŠECHNA ZABARVENÍ?

Bělicí prostředek používaný při ordinačním bělení je asi desetkrát silnější než bělicí prostředek používaný při domácím bělení zubů. Účinnost ordinačního bělení je do jisté míry srovnatelná s domácím bělením. Rozdíl normálně zabarvených zubů (káva, kečup atp.) bělených laserem a domácí metodou je nerozeznatelný.  Problém bělení laserem nastává při složitějších zabarveních, kdy velmi krátké působení bělicího prostředku není schopno korigovat barevný nesoulad zubů, čehož si všímá i Americká dentální asociace (ADA), která do této doby neudělila žádné technice ordinačního bělení pečeť kvality. Pro mnohé je rozhodujícím parametrem cena, která mluví výrazně v neprospěch ordinačního bělení zubů.

 

ZÁVĚREM O BARVĚ ZUBŮ...

Samozřejmě existuje další spousta příčin, které mohou nevzhledně zbarvit Váš chrup. Častým problémem je úmrtí nebo úraz zubu, což vede k vyřinutí kapky krve do zubního kanálku. Krev se poté vstřebá do zubu a způsobí jeho zabarvení. Jak vidíte, recept na dlouhodobě bílé zuby neexistuje. Kombinace genetických vlivů, životního stylu a okolností, které nemůžeme ovlivnit, rýsují vzhled našeho zevnějšku. Pokud bychom se chtěli vyvarovat všem barevným potravinám, zřejmě bychom nepozřeli nic jiného než bílý chléb a vodu. Pokud bychom chtěli zamezit úrazu zubů, nesměli bychom vycházet na ulici. Při péči o zuby proto dbejme na kvalitní ústní hygienu. Vyvarujme se nejen kvůli zubům, ale i celkovému zdravotnímu stavu tabákových výrobků a barevným slazeným nápojům.

 

Vědecké studie: 

Zde jsou odkazy na několik vědeckých studií prováděných ve výzkumných středisek a vysokých škol. Tyto studie většinou ukazují, jak peroxid vodíku je mnohem lepší než karbamid peroxid, a že světlo aktivuje bělení zubů a opravdu funguje.